Hlavná stránka Ľudový Parlament Registrácia

Prihlásenie


Vitajte, Volič/ka | RSSStreda, 04.10.2023, 07:47:20
Ponuka stránky

Kategórie
Moje príspevky [16]
Ekonomika a Politika [3]
Kultúra a Šport [0]
Pozvánky na Udalosti [2]
Čierna kronika [1]

Verejný chat
 
200

Vaše Hlasovanie
Ohodnoťte našu stránku
Všetky odpovede: 53

Štatistiky

Počet všetkých pripojených: 1
Hostia: 1
Užívatelia: 0

Publikovanie
Hlavná ponuka » Položky » Ekonomika a Politika [ Pridať novú položku ]

Zatajená pravda o nikotíne.

V 80-tych rokoch minulého storočia spustili dve, vtedy najväčšie americké tabakové firmy kampaň proti fajčiarom. Volali sa Astor a St. Moritz. Nešlo im o zdravie ľudí a už vôbec nechceli všetkých odnaučiť fajčiť, však by išli proti sebe. Bol to len obchodný ťah, ako za tú istú námahu a tie isté náklady vytĺcť z ľudí 10, až 20-násobok. Bol to veľmi dobre prešpekulovaný „podnikateľský zámer”, lebo dnes tie cigarety skutočne stoja 10x, aj 20x viac ako stáli vtedy, keď tú anti-fajčiarsku kampaň spúšťali. Stačí porovnať. Vtedy stáli napríklad cigarety Mars 4,-Kčs a dnes stoja 2,80€, teda 84,-Kčs (21-násobok), alebo cigarety Sparta stáli 8,-Kčs a dnes stoja 3,-€, teda 90,-Kčs (11-násobok) a tak je to so všetkými druhmi cigariet a tabakov. V čom tkvel úspech ich obchodného ťahu? V záludnosti, ktorá počítala s verejnou mienkou. Masívnou kampaňou proti fajčiarom nahovorili ľuďom, že fajčenie škodí zdraviu, že NIKOTÍN spôsobuje rakovinu. To však ľuďom už neprezradili, že nie NIKOTÍN, ale DECHT z tlejúceho buničinového papierika (drevná hmota + lepiaca zmes)  na cigarete JE ŠKODLIVÝ. Stačilo by baliť cigarety do tabakového listu ako cigary a mohli by sa predpisovať ako preventívny liek proti Alzheimerovi a Parkinsonovi. To, že nejaký fajčiar dostane rakovinu pľúc ešte neznamená, že ju dostal od nikotínu. K tomu, aby človek vôbec dostal rakovinu, musí mať na ňu predispozície - náchylnosť k rozvinutiu rakoviny po predkoch. Ľudia v dobrej viere, že robia prospešnú vec im svojim, niekedy až agresívnym odsudzovaním a prenasledovaním fajčiarov k naplneniu tých ich plánov a hlavne účtov dolárikmi výdatne pomohli. Vzhľadom na to, že výrobná cena jednej cigarety je 0,00264€ a v balíčku je 19 cigariet, čiže 0,00264€x19ks=0,05016€ a to je 1,51Kčs, tak si tabakové firmy prišli na krásne miliardy ročne navyše. Takže, žiadna „inflácia”, ale nenažranosť pestovateľov tabaku, výrobcov cigariet, distribútorov, predajcov tabakových výrobkov a prirodzene, štát si bral svoje percentá z ceny cigariet tiež.

A aká je pravda o nikotíne?


Málokto pochybuje o tom, že fajčenie je škodlivé. Napriek tomu mnohé štúdie publikované vo vedeckých časopisoch dokumentujú negatívnu koreláciu medzi fajčením tabaku a Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Fajčiarov postihnú tieto choroby zriedkavejšie ako nefajčiarov. Ako je to možné?

V skutočnosti čistý nikotín nemá žiadne známe kancerogénne (nádorové) vlastnosti. Kancerogenézu má na svedomí hlavne decht v cigaretách.

Vedecký výskum zistil, že nikotín môže byť užitočný v prevencii demencie a môže zlepšiť kvalitu života seniorov.

Výborný na pozornosť a učenie

Nie je isté, prečo majú ľudia aj zvieratá v mozgu receptory na nikotín. Laboratórne pokusy potvrdili, že na nikotín reagujú hlavne tie oblasti mozgu, ktorých funkcia sa spája s učením a pamäťou. Zistilo sa, že nikotín zlepšuje pozornosť a pracovnú pamäť laboratórnych potkanov. Po podaní nikotínu dosahovali lepšie výsledky vo vodnom bludisku ako ostatné zvieratá, ktoré nikotín nedostali.

Aj v ľudskom mozgu objavili vedci vyšší počet väzbových miest pre nikotín v hipokampe – štruktúre dôležitej pre pamäť a učenie. Psychické testy potvrdili, že nikotín môže zvýšiť pozornosť a zlepšiť proces ukladania informácií u ľudí. Testy pritom prebiehali v skupinách fajčiarov a nefajčiarov. Nikotín im bol aplikovaný vo forme náplasti alebo podkožných injekcií. Testy odhalili, že nikotín preukázateľne zvyšoval pracovnú pamäť a pozornosť. Aby toho nebolo málo, znižoval počet omylov, skracoval reakčný čas, zvyšoval vizuálnu pozornosť a dlhodobé vizuálne vnímanie.

Aký má vplyv na Alzheimerovu chorobu?

Pacienti trpiaci touto chorobou majú ťažký život. Trpia poruchami pamäte a orientácie, strácajú schopnosť rozoznávať svojich blízkych i známe miesta a sú neschopní vykonávať bežné samoobslužné úkony. Tieto poruchy sa spájajú s nedostatkom mozgového acetylcholínu v dôsledku degenerácie a narušenia funkcie nikotínových acetylcholínových receptorov.

Z tejto hypotézy vychádza aj súčasná liečba acetylcholínu. Spočíva v aplikácii látok, ktoré zabránia odbúravaniu acetylcholínu a predĺžia aktiváciu nikotínových receptorov. Avšak, týmto prístupom sa však nedá acetylcholín liečiť.

Vyšetrenie mozgov pacientov s acetylcholínom potvrdilo zníženie väzobných miest na nikotín až o 70 % v porovnaní s mozgami rovnako starých zdravých osôb. Preto je práve podávanie nikotínu jednou z veľkých nádejí.

Dvadsať epidemiologických štúdií sledovali súvislosť fajčenia s výskytom acetylcholínu, pričom šestnásť z nich zaznamenalo jeho nižší výskyt u fajčiarov ako u nefajčiarov. Podanie nikotínu síce zlepšilo kognitívne schopnosti u pacientov s acetylcholínom, ale neovplyvnilo ich dlhodobú pamäť.

Laicky vysvetlené:

Nikotín nepredlžuje život, ale odďaľuje, prípadne úplne zabraňuje chorobám ako Parkinson, Alzheimer, či starecká demencia, aby napadli váš mozog. Život bez nikotínu prežijete rovnako dlhý ako s ním, iba ho budete mať „skrášlený” o tieto choroby so 70% vyššou istotou, ako s nikotínom.

(Podstatné informácie boli prevzaté z vyšetrenie.sk)

Kategória: Ekonomika a Politika | Vložil užívateľ: Drascor (04.09.2014)
Zobrazenia: 3053 | Hodnotenie: 4.9/14
Formulár prihlásenia

Vyhľadávanie

Spriatelené stránky
  • Vytvoriť novú stránku
  • Priame prepojenie
  • Bezplatné online hry
  • Ukážkové video
  • Všetky HTML kódy
  • Odporúčané prehliadače

  • Vytvoril: Drascor® © 2023